Na samém okraji Českého středohoří, několik kilometrů za královským městem Louny, vystupuje překvapivě z jinak ploché krajiny několik hor – mezi nimi i Raná, kterou jsme navštívili už dříve, ale také vrchol s názvem Oblík. A právě Oblík se stal cílem našeho dalšího krátkého víkendového výletu.
Nedělní ráno jsme se rozhodli prožít jinak, než koukáním na telku (to jsme ostatně dělali v sobotu celý den). Sbalili jsme batůžek, půjčili si od našich hafana Hokiho (správně Hawkeye) a vyrazili směrem na Louny a následně na Most. Ze Slaného je to zhruba půlhodinka a 35 kilometrů cesty autem.
Pro náš výstup jsme jako výchozí bod zvolili vesničku Mnichov, do které se snadno dojede po několika kilometrech po odbočení z hlavní silnice na Most. Vesnička je částí větší obce Libčeves. Auto jsme nechali na návsi u kapličky sv. Jiří, kde je na první pohled viditelný rozcestník. Plán cesty je jednoduchý – po zelené turistické značce ujdeme asi 1,5 kilometru a budeme na vrcholu hory. Převýšení zhruba 180 metrů.

Zvolená trasa
Vyrazili jsme proto po značené cestě, nejprve skrz vesnici, loukami k úpatí hory. Při cestě nás zaujali další vrcholy, které se zvedají v terénu – Srdov (482 m.n.m.) a Brník (471 m.n.m.) – tak třeba příště.

Hora Srdov
Vrchol Oblík, nebo také někdy nazývaný Hoblík, je unikátní, nejen svým tvarem a charakterem, ale také tím, že na jeho území byla v roce 1967 vyhlášena národní přírodní rezervace. Nejvyšší bod je ve výšce 509 m.n.m. Tato čedičová hora vznikla vulkanickou činností (stejně jako Srdov a Brník) a její svahy jsou poměrně strmé – v některých místech až 45 stupňů, což také způsobuje občasné sesuvy půdy. Vegetace na Oblíku má stepní charakter a vzhledem k tomu, že je celá lokalita současně jednou z nejsušších oblastí Čech, rostou zde unikátní rostliny – například různé druhy kavylů, kozinců atd. Oblík je zajímavý i jiným způsobem – kámen z jeho svahů byl použit jako jeden z památečních stavebních kamenů Národního divadla v Praze.
Od úpatí Oblíku začíná stoupání již zmíněným stepním porostem. Cesta není nijak náročná a výstup je pozvolný. Procházíme vegetací, kterou občasně narušují menší kamenná moře, zřejmě způsobená občasnými sesuvy. V dálce jsou slyšet zvonečky ovcí, které se pasou na úbočí hory.

Po cestě na vrchol
Vrchol hory je zcela holý a poměrně rovný. Hned na první vyhlídce se nám naskytne krásný výhled na horu Raná na protější straně od silnice. Vzhledem k tomu, že jsme si k výletu vybrali poměrně mlhavé ráno, není výhled příliš daleký, ale i tak má něco do sebe. Z dalších míst je pěkný výhled na Louny, nedaleké vrcholky Srdov a Brník a okolní obce.

Raná I.
Pro sestup vybíráme stejnou cestu po zelené. Hoki nás táhne dolů, takže jsme za chvíli u auta. Po cestě potkáváme jen několik lidí. Krásná nedělní procházka v přírodě, na čerstvém vzduchu s jedinečnými výhledy – Oblík rozhodně doporučujeme.
Postřehy z Oblíku
- Parkovat se dá zadarmo ve vesnici Mnichov
- Není třeba žádné spešl vybavení, ale dalekohled se bude hodit
- Pro delší výlet je možné ještě pokračovat na nedaleké vrcholy Srdov a Brník
- Na Oblík vedou i další cesty (z obce Chraberce, Raná aj.)