Foxes on the Way

Travel, food, mood and our action blog of (almost) ginger couple.

Okruh Kralickým Sněžníkem

V Čechách je stále co objevovat. Přesvědčili jsme se o tom při víkendovce v oblasti Kralicka. Celé oblasti dominuje pohoří Králický Sněžník, které je třetí nejvyšší u nás a říká se mu také „střecha Evropy“. Abychom jej dobře poznali, připravili jsme si trasu, která nás provedla po několika jeho krásných vrcholech.

Východiskem naší túry byla Dolní Morava – malá obec, která je známá svým lyžařským střediskem a také Stezkou v oblacích. V tomhle koutu světa to ale žije především turistickým ruchem, samotná obec má jen kolem 400 stálých obyvatel.

Rozhledna Klepáč

Z centra obce vyrážíme po modré turistické značce směrem k prvnímu cíli naší cesty rozhledně Klepáč na vrcholu Klepý (1144 m.n.m.). Hned na úvod jsme si vybrali pěkné stoupání a tak funíme do vrchu – úzkou asfaltku od rozcestí Pod Klepáčem, kde se naše cesta mění na červenou trasu, střídá ostrý výstup lesem. Doslova po čtyřech se drápeme do svahu. Odměnou jsou nám ale krásné výhledy do kraje, který nás překvapuje svou krásně zelenou barvou i ve velmi parném létě. Po cestě se cpeme borůvkami – takové množství jsme snad ještě neviděli!

Kralické borůvky

Výhled od rozhledny Klepáč nám vynahrazuje propocená trika z cesty do kopce. Pohraniční hora Klepý, na které rozhledna stojí, je důležitým bodem – nachází se tu totiž rozvodí tří moří (Balské, Severní a Černé moře). Samotná rozhledna má 28 metrů, je dřevěná a celoročně zdarma přístupná.

Z rozhledny je vidět na celé údolí Dolní Moravy, přilehlé kopce i Kralický Sněžník, který plánujeme zdolat. Snažíme se na protějším vrchu najít Stezku v oblacích, která je z údolí vidět do daleka. Nakonec k našemu překvapení zjišťujeme, že stezka je opravdu na protějším kopci, ale je utopena v lesním porostu a vypadá to, že je dokonce níž než rozhledna.

Výhled od Klepáče

Hora Hleďsebe a borůvky

Cesta nás ale vede dál po červené/zelené turistické značce, která kopíruje státní hranice. Kocháme se krásnými výhledy a potkáváme zástupy Poláků s krosnami a obrovskými kýbly plnými borůvek – asi fajn byznys. Překonáváme další vrchol hory Hleďsebe (1190 mn.m.) a klesáme k rozcestí s názvem Sedlo Puchača. Odsud je možné pokračovat po červené přímo ke Králickému Sněžníku nebo odbočit na zelenou a pokračovat tak dál po státní hranici.

Borůvkový byznys

Borůvkový byznys

Malý Sněžník a cesta do Polska

Abychom to měli komplet, vybíráme si zelenou turistickou trasu, která vede dál po státní hranici a do Polska. Trochu litujeme výběru při počátečním ostrém stoupání, ale co se dá dělat. Procházíme kolem Hraničních skal (1319 m.n.m.), ze kterých je úchvatný výhled na polskou stranu. O kousek dál pak zdoláváme vrchol Malý Sněžník (1326 m.n.m), který je druhou nejvyšší horou pohoří.

Pohled na pohoří Kralický Sněžník

Pohled na pohoří Kralický Sněžník

Po zelené stále pokračujeme dál s vidinou odpočinku a něčeho dobrého u polské chaty „Na Sněžníku“. Během trasy jsme potkali jen pár lidí, tady je ale až moc živo. Navíc neberou karty ani české koruny, takže si dáváme krátkou pauzu a pokračujeme ve stoupání k hlavnímu cíli naší cesty.

Králický Sněžník

Cesta na samotný vrchol Králického Sněžníku je po zdolaných kilometrech poměrně náročná. Jdeme po kamenech, nízký jehličnatý porost s rostoucí výškou mizí a my se ocitáme na vrcholu hory, který spíše připomíná krkonošské hřebeny. Nejen, že je Sněžník nejvyšší horou oblasti, nachází se ale také na konci celého údolí Dolní Moravy a tudíž mu dominantně vévodí. Jeho výška je 1425 m.n.m., díky čemuž také dostal svůj název, neboť v této výšce se sníh na vrcholu udrží mnohdy i 8 měsíců v roce. Kromě krásného výhledu po celém pohoří na polskou i českou stranu, můžete na vrcholu najít také tzv. trojmezní kámen, který označuje hranice tří zemí – české, moravské a polské. Dopřáváme si další odpočinek a plánujeme zbytek trasy.

Na vrcholu Kralického Sněžníku

 

Pramen řeky Moravy a socha slůněte

Z vrcholu scházíme po červené/žluté trase směrem k oficiálnímu pramenu řeky Moravy, který se nachází asi půl kilometru pod vrcholem, stéká dále do údolí a mění se v horskou bystřinu a dále ve dravou řeku. O Moravě se ale říká, že má tolik pramenů, kolik je dní v roce – na svazích Králického Sněžníku je totiž velké množství dalších pramínků, které řeku napájí.

U pramene je pořádně živo, protože většina turistů se chce osvěžit a napít chladné vody. Jsou tu dokonce i dva stylové plecháčky, které taky můžete použít.

Pramen Moravy

Symbolem Kralického Sněžníku však není vrchol hory či panorama údolí, ale soška slůněte, která se nachází pár kroků od pramene Moravy. Soška stojí kousek pod vrcholem již od roku 1932 a je pozůstatkem působení umělecké skupiny Jescher. Dříve byla ozdobou Lichtenštejnovy chaty, která však byla v roce 1971 stržena a dnes z ní zbyla pouze suť.

Socha slůněte na Kralickém Sněžníku

Modrá hřebenovka

Ze Sněžníku tedy pokračujeme dál po červené až k rozcestí Stříbrnická – sedlo. I přes únavu volíme cestu po modré, která překračuje další vrcholy pohoří. Zdoláváme tak horu Stříbrnická (1250m.n.m.), Černou kupu (1295 m.n.m.) a Sušinu (1321 m.n.m.). Obdivujeme krásu pohoří, klid a hlavně se díváme na hory, na protější straně údolí, které jsme ráno zdolali.

Postupně se začínáme vracet do Dolní Moravy  – nejdříve po modré do rozcestí Babuše, následně po zelené do rozcestí Pod Babuší a nakonec opět po modré k chatě Slaměnka.

Modrá hřebenovka

Stezka v oblacích

Konečně se také přibližujeme ke stavbě Stezky v oblacích, která je opravdu velmi zajímavá. A je zřejmě super cílem pro rodiny s dětmi – je tu lanovka, občerstvení, stánky, hřiště pro děti i bobová dráha. Co ale chybí nám je rozhled – stezka sice vede „oblaky“, ale rozhledna na které jsme byli ráno je daleko výše a nabízí i lepší výhled. Na stezku jsme tedy ani nešli, stejně jsme dorazili přesně na zavíračku.

Stezka v oblacích

Cesta zpět do Dolní Moravy

Z kopce jsme to pak vzali po modré značce. Trochu nás překvapilo, že horní část cesty je zavřená, protože tu byla vytvořena dráhy pro kola – tzv. Skalní trail. Všude jsou cedule, že je cesta zavřená. My jsme to riskli, protože byl večer a široko daleko nikdo nebyl. Určitě ale nedoporučujeme použít, dříve než si u někoho (v chatě nad cestou apod.) ověříte je to bezpečné. Poslední kus cesty jsme už sotva táhli nohy, takže nás dost mrzelo, že jsme šli po modré a nezkrátili si trasu pod lanovkou U Slona.

Celá trasa měřila 26 km, zdolali jsme převýšení 1 277 m.

Trasa

Postřehy z Králického okruhu
  • Dlouhá trasa – vyjít brzy se vyplatí
  • Většinu cesty jsme nikoho nepotkali, takže bez davů a zástupů
  • Všude borůvky
  • Na trase byla pouze polská chata Pod Sněžníkem a Slaměnka, víc příležitostí k občerstvení není
  • Pokud preferujete daleké výhledy vyšlápněte si na rozhlednu Klepáč
  • Stezka v oblacích je sice zajímavá, ale za výhledy je lepší jít jinam (Klepáč, Kralický Sněžník)
  • Kralický Sněžník jako pohoří je krásně zelené, plné zajímavostí a zachovalé přírody
  • Jídlo, pití, dobré oblečení a dobré obutí podmínkou

 

Next Post

Previous Post

Leave a Reply

© 2025 Foxes on the Way

Theme by Anders Norén