Podzim je ideální dobou na prodloužené víkendy. Rozhodli jsme se proto vyrazit do Itálie a poznat slavná města na severu. Tomuhle cíli skvěle nahrály super letenky od Ryanairu – za pár korun jsme ve čtvrtek po práci odletěli z Prahy do Pisy a vrátili se v neděli večer z Bologni.
Vyprávění o zážitcích z Toskánska a regionu Emilia-Romagna rozdělujeme na tři části. Každé město, ve kterém jsme byli, stojí za pořádné vyprávění a dávku informací. 😊
Cesta do Pisy
Ve čtvrtek večer jsme v 17:30 vyrazili směr Pisa, let trval asi 90 minut. Při přistání to slušně házelo, přistávali jsme směrem od moře, k tomu ještě pršelo a foukal vítr. Letiště Galilea Galileie v Pise (Galilei se v Pise narodil) je maličké a blízko centra – nepotřebujete ani využívat hromadnou dopravu. K těm hlavním památkám je to zhruba 40 minut pěší chůze (asi 3 km).
Po cestě z letiště jsme nakoupili pár italských dobrot v místní sámošce a dorazili bez komplikací na naše ubytování. Hostel Safestay Pisa, kde jsme se ubytovali, je po cestě z letiště, kousek od vlakového nádraží. Žádný luxus, ale za ty prachy to bylo na přespání ok. Hodili jsme bágly na pokoj, lokli se propašovaného vínka a vyrazili do centra.

Pražské letiště – Ryanair
Večerní procházka
Pršelo, a tak byla město vylidněné. Díky tomu jsme si v klidu mohli prohlédnout poslední dílo Keitha Haringa, známého umělce a společenského aktivisty, malbu Tuttomondo. Po mostě Ponte Solferino jsme přešli řeku Arno, která se o pár kilometrů dál vlévá do Ligurského moře.
Večerní centrum bylo super, prošli jsme si malé uličky a prohlédli zajímavou architekturu.
Srdce města a současně nejvyhledávanější turistické cíle najdeme na náměstí Piazza dei Miracoli, neboli česky Náměstí zázraků, které je součástí světového dědictví UNESCO. Právě tady je ta slavná šikmá věž, baptisterium a dóm. Udělali jsme pár pěkných fotek osvětlených památek a vytipovali, kam ráno vyrazíme. Kousek od šikmé věže nacvičoval své vystoupení místní sbor – tenhle nečekaný zážitek nám uvízne v paměti na dlouho. Krásný zpěv a nádherná architektura byla odzbrojující kombinace. Ráno si musíme město projít znovu a pořádně!

Tuttomondo
Centrum Pisy
Páteční ráno bylo pěkně deštivé, chvíli jsme se váleli na pokoji, než déšť ustal. V hostelu jsme nechali batohy, abychom se s nimi celý den nemuseli tahat, a vyrazili jsme stejnou cestou probouzejícím se městem do centra. Překvapilo nás, že u některých obchodů jejich vlastníci začali instalovat protipovodňové zábrany. Z netu jsme pak zjistili, že na řece Arno bývají na podzim a na jaře poměrně časté povodně.
Pisa je hlavním městem Toskánska, má asi 90 000 obyvatel a každoročně jí navštíví tisíce turistů. Samozřejmě i v den, kdy jsme jí navštívili my. Trošku jsme se lekli anglického nápisu na zdi „sorry, the tower is not leaning today“, ale naštěstí bylo všechno ok.

Cestou k šikmé věži
Šikmá věž a další památky
Šikmá věž má kruhový půdorys a je postavena z bílého mramoru. Už od počátku se nakláněla z důvodu měkce založených základů. Stavitelé se rozhodli náklon narovnat tím, že do země k základům házeli větve a kameny. Věž se vyrovnala, ale poté se zase začala naklánět na jinou stranu. Další patra pak byla stavěna s mírným náklonem. Dnes je věž zpevněna železnými lany. Současné vychýlení je asi 4 metry.
Lístky se dají koupit buď přes internet nebo na místě. Měli jsme štěstí, že jsme vychytali dobu, kdy zájem o návštěvu věže nebyl tak veliký. Koupili jsme lístky (18 eur/osoba) a hned šli na věž. Návštěvu doporučujeme – je to zajímavý zážitek, výstup je občas jednodušší, občas náročnější (podle sklonu), ale výhled je úchvatný. Nás zaujaly hlavně výhledy na kopce v okolí – že by příště do přírody? V přízemí věže si pak můžete vyzkoušet, jak moc je nakloněná 😊
Pozoruhodným je také dóm Panny Marie Nanebevzeté (Duomo di Pisa), který má trojitou příčnou loď a prošel v 16. století požárem. Plně byl obnoven na začátku 17. století. A dále pak Baptisterium (Battistero di San Giovanni), což je velká křestní kaple s obrovskou kopulí.

Katedrála a šikmá věž
Památky na náměstí jsou opravdu nádherné a velkolepé. Za návštěvu ale stojí také další místa jako je Santa Maria della Spina (gotický kostelík), paláce v centru města (Palazzo Medici, Palazzo Pretorio aj.), nejstarší botanická zahrada v Evropě nebo zbytky městských hradeb. Určitě se projděte také po hlavní ulici Corso Italia.
Odpoledne začalo znovu hustě pršet. Vyzvedli jsme batůžky a vyrazili na nádraží. Přes mobilní appku jsme koupili lístky na vlak společnosti Trenitalia a vyrazili směrem Florencie. Až ve vlaku jsme si uvědomili, že na pizzu z Pisy, kterou jsme si chtěli dát, jsme si vůbec nevzpomněli.

Pohled na řeku Arno
Postřehy z Pisy
- Je dobré myslet na to, že se lze mezi městy přesouvat vlaky – nemusíte přiletět a odletět z toho samého letiště – někdy je kombinace různých letišť daleko výhodnější a zajímavější.
- V Pise není třeba využívat hromadnou dopravu – vše je v docházkové vzdálenosti.
- Připravte se na turisty – hodně turistů: doporučujeme vstávat brzy, a nebo se jít do centra podívat pozdě večer.
- V Pise není jen šikmá věž – naplánujte si cestu i k dalším památkám.
- Lístky na věž se dají koupit předem na netu.
- Vstup do chrámu je zdarma, musíte si ale nejdřív vyzvednout lístek na pokladně.
- Na hlavní památky v Pise bohatě stačí jeden den. 😊